Anasayfa / Genel / Nedir bu yeni Dante?(DanteZEN)

Nedir bu yeni Dante?(DanteZEN)

2014 yılında ‘Gelecek Asıl Şimdi Yazılmaya Başlandı‘ sloganıyla yola çıkan DanteTR modelinin, piyasada yer bulmasından hemen 1 yıl sonrasında temelleri atılan yeni Dante modeli, aradan geçen 5 yıllık süre zarfından sonra, temel tasarım, donanım ve yazılımı ile %90‘lık bir kısmı ile hazır hale geldi.

2015 yılında planlanan bu proje, kağıt üzerinde 3 model olacak şekilde tasarlandı. Çin pazarı için A1100, Avrupa Pazarı için AKX10, Türkiye ve Ortadoğu Pazarı için ise DanteZEN şeklinde…

A1100 ve AKX10 ‘un tüm temel teknik özellikleri ve arayüz yazılımı aynı. Aradaki fark ise sadece Ritim ve Ses içerikleri. A1100 Çin yöresel ses ve ritimlerini içerirken, AKX10 Western içerikleri sunuyor. (A1100 ismi daha sonra A2000 olarak değiştirildi)

Fakat DanteZEN’de ise işler biraz değişiyor. Son kullanıcıya açık olacak sample hafıza kapasitesinden tutun da, panel koma butonlarına, DSP routing ‘den, özel bir Mainboard’ın tasarlanmasına kadar farklılıklar barındırıyor. Üstelik DanteZEN ‘in dosya sistemi ile diğer iki modelin dosyası sistemi birbirini tanımıyor. Kısacası ZEN, kasa olarak kardeşlerine benzese de, donanım ve yazılım olarak bir çok farklılıklar barındırıyor.

Medeli Türkiye (Dante Müzik Aletleri) ekibi, bu kez DanteTR’de olduğu gibi bitmiş bir cihazın üzerinde çalışmadı, proje daha kağıt üzerindeyken, MEDELI AR-GE ile ortak çalışma içerisine girdi. Kısacası temelden çatıya kadar projenin içerisindeydi.

Neler Yapıldı?

Öncelikle tasarımı modern olmalıydı. Yeni ses işlemcisi, yeni ses motoru, yeni teknolojiler gelirken, tasarım dilinde de köklü değişiklikler olmalıydı. Bir çok tasarımlar yapıldı, çizildi.. ilk tasarımı alttaki resimde görebilirsiniz.

Front Panel
Joystick Panel
Back Panel

Kasa halâ kabaydı, görüntü modern durmuyordu ve panel butonları oldukça sıkışık ve kalabalıktı. Kasanın ince/fit bir yapıda olması gerekiyor ama bunu yaparken de hoparlor kabin hacminin değişmemesi gerekiyordu. DanteTR/A1000 modelinin hoparlor kabin hesaplamaları iyi yapılmış ve bu kabinlerin oluşturduğu ses yoğunluğu kendini kanıtlamıştı.

Bu tasarımdan da vazgeçildi ve bir kaç tasarım denemelerinden sonra nihayet mevcut kabin hacimlerini bozmadan yakışıklı ve modern bir üst kasa tasarlandı. Aşağıdaki Resimlerde DanteTR/A1000 ve DanteZEN/A1100 karşılaştırmasını görebilirsiniz.

DanteTR vs DanteZEN -1
DanteTR vs DanteZEN -2

İstenilen olmuştu. Üst kasa 56mm inceltilmiş, boyuna bi kaç santim uzamış, fakat hoparlör kabinlerine hiç dokunulmamıştı. Böylece estetik, modern, ergonomik ve hafif bir cihaz tasarımına kavuşuldu.

Yetenekleri Neler?

Yeni teknolojilerden bahsetmiştim. Medeli, ses çiplerinde A2, A2S ailesine bir de A5 ses işlemcisini geliştirdikten sonra, bu işlemciyle hayat bulacak bir çok yenlik ve teknolojiye gebe kaldı. A5 çok yetenekli bir işlemciydi. Sadece klavyelerde değil, elektronik piyano ve elektronik davullarında da bu işlemciyi rahatlıkla kullanabilmektedir. Bazı kaynaklar inanmak istemese de 256 polifoniyi duyurtabilme kapasitesine sahip. USB bağlantısında sadece midi değil, yanında AUDIO desteği de verebilmektedir. Aynı şey Bluetooth teknolojisi için de geçerli. Bluetooth protokolünde Audio ‘nun yanında Midi desteği de verebilmektedir.

Medeli A2 Chip
Medeli A5 Chip

Bu bağlantı özeliklerine örnek verecek olursak, USB ile bir bilgisayara bağladığınızda aynı zamanda bir ses kartı gibi davranabiliyor. Bir yandan midi klavye görevini üstlenerek, diğer yandan bilgisayarınızın seslerini kendi üzerine alarak duyurtabiliyor. Yine bluetooth için de durum aynı… Ipad’inizdeki bir Garage Band’i kablosuz bir şekilde kontrol edebiliyorsunuz.

Bitirirken….

Yazılacak bir çok detay ve özelik var. Fakat bunları yazmak için daha çok erken… Cihazın piyasaya çıkmasına yakın gelen yenilikler, teknik özelikler ve incelemelerle tekrar karşınızda olacağım…

Buna da Baktınız mı?

MacunDorid

Macun Droid – The Virtual Pitchbend Macundroid, cep telefonu ya da tabletinizi, ribbon pitchbend’e dönüştürebileceğiniz …

9 yorumlar

 1. Bence görsellik acisindan cok iyi olmus. Ama tabi sample hafizasi ne kadar belli degil. Set kilitleme sistemi yapilacakmi ? Yapilacaksa usb mi yoksa yamaha gibi bir pack sistemimi olacak ? Veya kendi farkli biseymi tasarlayacak. Kendine ozel sample formatimk yapacaklar. Korg kmp yanaha uvn gibi veya sf2 formatindanmi yola cikacak?

 2. Hali hazırda 512 mb hafıza var şuanda … Üzeri için çalışıyoruz…

  Set kilitleme olacak, fakat burada kullanılacak strateji biraz farklı olacak.
  Yamaha gibi paket sistemi olacak.

  kendi sample dosya formatı mevcut. Yamahadan farklı söyle bir farklılığı var, korgun kmpsini osilatörlere ekleyebildiğin gibi, bunda da kendi multisample dosyanı layerlara ekleyebiliyorsun + SF2 import desteği mevcut.

  • Şükrü Aksakal

   merhaba ben bartından yani medeli kmp sesleri bu sefer açabilecek mi bu sefer korg pa500 gibi değil yani

   • kmp formatı sadece korga özeldir.
    Eğer bahsettiğiniz olay cihaza sonradan sample yükleme ve oluşturma olayıysa evet. Sample ses yapıp yükleyebiliyorsunuz…

    • Şükrü AKSAKAL

     Salim bey çok teşekkür ederim klavye piyasaya sürüldüğü zaman sample nasıl yüklenir onla ilgili bir video atarmısınız youtube vs.

     İLGİNİZ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER

   • Hic bir org farkli bir orgun formatini okumaz. Ama bazi programlarla convet edilebilir. Bazi sampleler sf2 formatidir. Bunuda sf2 okuyan org açabilir. Sf2 formatini ben Universal olarak görüyorum 😊

 3. Mustafa ÖZKAN

  Mrb Salim Bey, yamaha tarzı pack sistemi olacak demişsiniz..

  Benim bir önerim olacak.. Pack yükleme, cihaz yerine USB flash diske yapılsa kullanıcıların sample hafıza sorunu ortadan kalkar. Buda Dante için devrim olur…

  (Bir şekilde USB flash disk, klavye üzerinden formatlanır ve bu işlem esnasında flash diske cihazın maschine ID si yazılırsa, o USB flash disk sadece bir tek cihazda çalışır, yani cihaza kilitlenmiş olur. Pack de USB flash disk üzerinden çalışır.)

  Bu şekilde bir çözüm oluşturulabilirse ki mutlaka olur. Günümüzde yazılım ile çok daha zor işler başarılabiliyor. Cihazın sample hafıza 512 MB mı 3 GB mı ? diye bir sorun kalmaz..

  NOT : Sizin gibi girişimci bir kişinin bunu yamaha içinde değerlendireceğini düşünüyorum..

  Bu konuda cevabınız merakla bekliyorum.. Bana e-posta ya da telefon ile de dönüş yapabilirsiniz.

  Saygılarımla,
  Mustafa ÖZKAN
  0544 688 38 58

  • Merhaba Mustafa bey.
   Bu sistemde bir sample oynatmak için çekirdek sistemin en başta böyle programlanması gerekir. %90 yazılımı birmiş bir sistem için, bahsettiğiniz sistem modeline maalesef artık evrilemez.
   Bahsettiğiniz sistem modelinde USB üzerinden sample okutmak (ki komple paketten bahsediyorsunuz) sistemde data okuma yavaşlığına ve hantallığına sebep olur.

   Şöyle ki, şuanda kullanılan sistemde, cihaz direkt olarak norflash ile muhatap. Sonradan eklenen sample’ları kendinden bir parça gibi (preset/fabrikasyon) görüyor. Adres kullanımı olsun, adresleri kullanacağı veriyolları olsun geniş bir bantta çalışıyor bu sayede hızlı ve stabil bir tepki veriyor.

   Eğer paket usbden okunacak olursa, öncelikle USB 2.0 protokolü kullanarak veriyolu sadece 2 hatta düşecek, USB kontrol çipinden sonra nandflash ile iletişime geçilecek, nand flashtan bilgi okunacak (ki bu sadece sample’ın kendisi olmayacak yanında bir çok parametreyi de okumak zorunda kalacak şirfeli data çözme işlemi vs..) okunan bilgi cevaben tekrar 2 veri yollu bir usb protokol üzerinden cihaza aktarılacak. Bunun hızı da kullanılan USB belleğin tipine, kalitesine, kullanılan nandflash ‘ın durumuna göre değişiklikler gösterecek. Bana kalırsa bu bir risktir. Çünkü kısıtlı bir gömülü sistemde çalışılıyor. Cortex M4 gibi bir işlemci bu yükü hantallık olarak değerlendirir. Dolayısıyla bahsetitğiniz sistem modeli şuanda kullanılan donanımda başarısızlıkla sonuçlanır.

   Kronoss / OASYS/ LIONSTACS gibi X86 türünde bir işlemci kullanılan bir donanıma sahip olunsaydı, bahsettiğiniz sistem modeli bu hantallığı absorbe edebilirdi.

 4. Şükrü AKSAKAL

  MERHABA SALİM BEY BU YENİ ÇIKACAK OLAN DANTEZEN TAHMİNİ FİYAT NE KADAR OLUR MESELA 7000-10000 ARASI MI OLUR BİRDE TAHMİNİ TARİH NE ZAMAN OLUR PİYASAYA SÜRELECEK ZAMAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir